Одним із основних елементів джерела безперебійного живлення, від якого залежить ефективність та тривалість роботи, запас енергії є акумуляторна батарея. Для ДБЖ інверторного типу, призначеного для резервного енергопостачання приватного будинку, котеджу, дачного будиночка сезонного проживання, буде потрібний попередній розрахунок акумуляторів для того, щоб забезпечити достатній струм для живлення всіх споживачів, у тому числі і з електродвигунами (пилосос, пральна машина, водяний насос і ін).
Основні положення
Акумулятор підбирається, виходячи з особливостей самого інвертора та умов експлуатації джерела резервного (автономного) енергопостачання. Наприклад, якщо в будинку є багато техніки з електричними двигунами, яка буде використовуватися при живленні від ДБЖ, то саме джерело безперебійного живлення повинен видавати на виході напругу синусоїдальної форми з вхідною напругою 24 для 1-3 кВт або 48 для вище 3 кВт. ДБЖ на 12 В доречно встановлювати при споживанні до 1 кВт.
Також попередньо розраховується потужність (якщо інвертор і АКБ підбираються окремо для нової системи, а не потрібне підключення акумуляторів до ДБЖ, що вже експлуатується). Пікова потужність – сумарна потужність всіх електроприладів та обладнання, що підключається одночасно. Виходячи з потужності інвертора, вибирають відповідні батареї.
При покупці акумуляторних батарей спочатку визначаються з режимом роботи системи резервування. Якщо обладнання потрібне для будинку постійного проживання, то буде потрібна більша сумарна ємність батарей, ніж для заміського котеджу, де мешканцям потрібен накопичений запас енергії на 2 доби та більше. У першому випадку необхідне встановлення більшої кількості АКБ високої ємності.
Які фактори враховувати при виборі акумулятора для ДБЖ?
При виборі акумуляторних батарей для джерела безперебійного живлення (інвертора) враховують такі фактори:
- Тип АКБ. Для інверторів рекомендується вибирати батареї AGM або GEL (гелієві акумулятори), які не обслуговуються. Перші підходять для підтримки високого навантаження та витримують вищі струми розряду порівняно з АКБ типу GEL. Забезпечується оптимальна робота ДБЖ з батареями AGM. Гелієві вироби ідеально працюють із вітряними генераторами, сонячними батареями та іншими альтернативними джерелами енергії в циклічному режимі. Деякі наливні АКБ, хоч і можна застосовувати в системі резервування, але робити це не рекомендується через вибухонебезпечність – у процесі роботи виділяється водень. Автомобільні батареї розраховані на великі струми, що видаються на короткий час, і при роботі в системі резервного енергопостачання після кількох глибоких розрядів до 20% не можуть використовуватися надалі.
- Режим роботи. Для повністю автономного енергопостачання приватного будинку, котеджу, офісу, промислового об’єкта на сонячних панелях краще вибирати все ж таки тягові панцирні акумулятори, а для резервного режиму роботи – AGM або гелієві.
- Місткість. При малій кількості потужних споживачів електроенергії достатньо буде кілька АКБ ємністю 200 Ач – близько 2-х штук для автономного опалення, 4-х штук – для котеджу з автономним опаленням, водопостачанням, холодильником, телевізором та іншою технікою, та до 8 штук для повного резервного електропостачання котеджу або будинку, де пікова потужність може досягати до 30 000 ВА.
- Температурний режим. При низькій температурі навколишнього середовища помітно знижується енергоємність батареї, можливе утворення конденсату та подальшого корозійного руйнування. Тому незалежно від зазначеного виробником температурного режиму встановлювати акумулятори необхідно в опалюваних приміщеннях.
Середній термін служби AGM акумуляторів у режимі автономного енергопостачання із застосуванням автономної енергетики на основі сонячних панелей – до 3-х років, оскільки цикл заряду-розряду здійснюється щодня. При резервному – близько 10 років, оскільки працюють у буферному режимі із 3-стадійним зарядом. Не варто забувати, що значному зниженню терміну експлуатації герметизованих АКБ, що не обслуговуються, сприяє глибокий розряд до 20%. Оптимальним є цикл розряду до 30-50% та заряду до 80% у резервному режимі роботи джерела безперебійного живлення.
Підсумовуючи, можна відзначити, що для котеджу за нормальних умов для забезпечення резервного енергопостачання підійде від 2 до 8 необслуговуваних АКБ типу AGM або GEL (якщо обрано цей варіант) ємністю 200 А * год. Установка можлива у будь-якому місці приватного будинку, офісу – в котельні, під прольотом міжповерхових сходів, у побутовому приміщенні тощо.
Головне при використанні резервного енергопостачання на інверторі – правильно розрахувати, підібрати та підключити акумулятори в систему, та дотримуватись правил експлуатації акумуляторів для ДБЖ.