Відмінності полікристалічних та монокристалічних сонячних панелей

Відмінності полікристалічних та монокристалічних сонячних панелей

Прагнучи заощадити сімейний бюджет, багато людей звертаються до альтернативних джерел енергії. Одним із таких джерел є сонячні батареї. Але у продажу представлено великий асортимент. Як визначитися із вибором? Що краще: монокристалічні сонячні панелі чи полікристалічні?

Щоб зрозуміти, які сонячні батареї краще, необхідно з’ясувати, що є кожна з моделей.

Панелі з монокристалів

Панелі з монокристалів

Зрозуміти, що перед вами монокристалічні сонячні панелі дуже просто. Їхня поверхня становить велику кількість квадратів, які мають зрізані куточки. Монокристали з такою формою виходять у процесі виготовлення, а це пояснюється структурою кристалічної решітки кремнію.

З назви ясно, що з виробництві використовується один кремнієвий кристал. Щоб його виготовити, запускають процес вирощування із розплаву, використовуючи чистий кремній. В результаті виходить кристалічний елемент у формі циліндра, який нарізають надалі тонкими пластинками, і вони отримують форму зрізаних квадратів.

Така форма дозволяє запобігти нераціональному використанню корисних площ. Монокристалічна панель відрізняється однорідним кольором та структурою. Це свідчить про високу чистоту кремнію (до 99,99%).

Окремі квадратні деталі складають у єдину панель, оточену по периметру оболонкою із пластику. Після цього сонячний модуль готовий до функціонування.

Переваги

Монокристалічні сонячні батареї мають ряд переваг:

 • Мають найкращий коефіцієнт корисної дії серед усіх сучасних моделей;
 • Добре функціонують за умов низьких температур;
 • Мають тривалий термін експлуатації (до 25 років);
 • Вимагають менше місця порівняно з іншими аналогами за однієї і тієї ж віддачі тепла.

Панелі з полікристалів

Панелі з полікристалів

Полікристалічні сонячні батареї мають у своєму складі елементи з великою кількістю кристалів. Які ж відмінності у процесі виробництва полікристалів? Їх не вирощують дорогим і довгим за часом способом, як монокристалічні. Розплавлений кремній поступово охолоджується і твердне, у результаті виходить заготовка з полікристалів кремнію у вигляді прямокутника. Готовий матеріал нарізають на тонкі платівки (менше 1 мм).

За структурною однорідністю та чистотою ця модель поступається монопанелям. Сировиною можуть служити сонячні панелі, що відпрацювали свій термін.

Підготовлені полікристалічні елементи наклеюються на суцільну основу та полягають у алюмінієву рамку, яку покривають чорною фарбою. На заключному етапі роблять герметизацію рамки, ламінують всю поверхню для запобігання псуванню від впливу зовнішнього середовища (опади, перепади температур). Саме від цього етапу залежить, як довго сонячна батарея зможе опрацювати.

Переваги

 • Процес виробництва більш дешевий та простий. Це позначається на вартості товару;
 • Хороша результативність при функціонуванні в погодних хмарних умовах, цьому сприяє нерівномірна поверхня панелі;
 • Полікристалічні сонячні панелі відрізняються різноманітнішими параметрами за розмірами та формами;
 • Більш стійкі до перепадів температури довкілля.

Мінуси панелей обох видів

Незважаючи на те, яка існує різниця в технологічному процесі, названі сонячні модулі мають однакові недоліки, які переважно пов’язані з характерними особливостями кремнію:

 • Полікристалічні сонячні модулі, як і монокристалічні, мають підвищену крихкість. Тому розташовувати їх необхідно на твердому рівній підставі. Якщо поверхні осередки утворюється тріщина, то панель не придатна подальшого використання.
 • Продуктивність у перетворенні енергії сонця не надто висока. Полікристалічні панелі мають ККД до 15-18%, а монокристалічні – 22%. Навіть панелі, задіяні у космічних технологіях, видають ККД трохи більше 38 %.
 • Продуктивність і тих, і інших батарей залежить від сонячної погоди. Тобто найбільша ефективність буде у південних областях, де сонце світить довше та кількість ясних днів переважає над похмурими.
 • Щоб забезпечити роботу сонячних батарей (моно- чи полі-), знадобиться електростанція або акумулятор для перетворення енергії та стабілізації напруги на виході.
 • Процесу старіння однаково піддаються як полі-, і монокристали. Монокристалічні елементи за чверть століття втрачають ефективність роботи на 20%, полікристалічні за такий же період втрачають до 30%.
 • Незважаючи на безперебійність надходження енергії, сонячна панель згодом потребує оновлення.
  Вартість виробу з використанням енергозберігаючих технологій є досить високою в порівнянні з ціною звичайних товарів.

Поради щодо вибору

Знаючи всі плюси та мінуси, якими мають полікристалічні або подібні до них монокристалічні сонячні батареї, можна визначитися з їх вибором:

 • Насамперед, варто відштовхуватися від своїх потреб. Потрібно вирахувати обсяг тепла, який вам знадобиться. Найраціональнішим вважається, якщо сонячна батарея зможе видавати від 40 до 80% необхідного тепла.
 • Панель, що купується, повинна відповідати вашому житлу. Слід брати до уваги кліматичну зону, тривалість світлового дня: цього робляться спеціальні розрахунки з використанням карти освітленості.
 • При виборі батареї необхідно дізнатися її ККД; матеріал, з якого вона виготовлена; період, на який розраховано роботу виробу.

При встановленні сонячних батарей краще проконсультуватися з фахівцями, які, виходячи з конкретних характеристик вашого будинку та запитів, допоможуть підібрати найоптимальніший варіант за ціною та продуктивністю.

Більш детально про монтаж сонячних електростанцій ви можете дізнатися на цій сторінці, а також зателефонувавши за номером +380 (068) 419-35-84, замовити послугу з монтажу або отримати консультацію (у тому числі й комерційну пропозицію).